Life & Arts Παρασκευή 6/08/2021, 10:30
LIFE & ARTS

Εθνική Πόλο: Στον τελικό των Ολυμπιακών Αγώνων

Με θριαμβευτική νίκη απέναντι στην Ουγγαρία η εθνική ομάδα πόλο πέρασε τον τελικό του ολυμπιακού τουρνουά και πλέον περιμένει να δει ποιος θα είναι ο αντίπαλός της στην μάχη για το χρυσό.

H ελληνική ομάδα επικράτησε με 9-6 σε έναν συναρπαστικό αγώνα. Πρόκειται για τη μεγαλύτερη επιτυχία της ιστορίας της πανηγυρίζει η εθνική υδατοσφαίρισης των ανδρών.

‘Εχοντας εξασφαλίσει πλέον το πολυπόθητο Ολυμπιακό μετάλλιο η εθνική μας θα διεκδικήσει την Κυριακή (8/8) την κορυφή του κόσμου, απέναντι στον νικητή του αγώνα Σερβίας – Ισπανίας.

olympiakoi-agones-egrapse-istoria-i-ethniki-polo-ston-teliko-me-niki-epi-tis-oyggarias0

Το πρώτο 8λεπτο έληξε με 2-1 και πολλές χαμένες ευκαιρίες και από τις δύο πλευρές. Στο δεύτερο οκτάλεπτο, ο Αργυρόπουλος διεύρυνε τη διαφορά για νε μειώσει ο Ζάλαγκι σε 3-2. Με διαφορά ενός γκολ (5 -4) ολοκληρώθηκε και το τρίτο 8λεπτο. Στο 4ο η κυριαρχία της ελληνικής ομάδας ήταν απόλητη. Το τελικό σκορ έγραψε ένα γκολ του Σκουμπάκη, 2’18’’ πριν από την ολοκλήρωση.