Με θετικό πρόσημο ολοκλήρωσε την εβδομάδα το Χρηματιστήριο της Αθήνας, κλείνοντας με άνοδο για τέταρτη συναπτή εβδομάδα. Η Λεωφόρος Αθηνών παρασύρθηκε προς τα επάνω από την ανάκαμψη του κλίματος σε ευρωπαϊκές και αμερικανικές αγορές.
Οι επενδυτές συνέχισαν τη στροφή προς τις κυκλικές μετοχές και τις μετοχές μικρής κεφαλαιοποίησης με το δείκτη Russell 2000 να ενισχύεται 1,67%. Σε άνοδο οι μετοχές του κλάδου βιομηχανίας και πρώτων υλών, με άνοδο 1,7%.
Η απόδοση του γερμανικού διετούς υποχώρησε 1,5 μονάδες βάσης στο 2,66%, ενώ σε εβδομαδιαία βάση αποκλιμακώθηκε 11 μονάδες βάσης, στη μεγαλύτερη πτώση από την εβδομάδα που έληξε στις 14 Ιουνίου.
Ο πανευρωπαϊκός χρηματιστηριακός δείκτης STOXX 600 έκλεισε με άνοδο 0,8%, αφού άγγιξε χαμηλό άνω των δύο μηνών στην αμέσως προηγούμενη συνεδρίαση. Σε εβδομαδιαία βάση, ο δείκτης παρουσίασε οριακά κέρδη 0,5%.
Με σημαντικά κέρδη άνοιξαν οι αμερικανικοί δείκτες σήμερα, στην ολοκλήρωση μιας άστατης εβδομάδας που χαρακτηρίστηκε από το χειρότερο ημερήσιο sell off της τελευταίας διετίας.
Οι ευρωαγορές ανακάμπτουν διστακτικά και η αγορά στο Χρηματιστήριο Αθηνών ακολουθεί. Βαρίδι η μετοχή της Alpha Bank που διαπραγματεύεται χωρίς το μέρισμα.
Στο χαμηλότερο επίπεδο από τον Φεβρουάριο υποχώρησε η απόδοση του γερμανικού διετούς, καθώς τα εξασθενημένα οικονομικά στατιστικά στοιχεία ώθησαν τους επενδυτές να στοιχηματίσουν πιο γρήγορη μείωση των επιτοκίων από την ΕΚΤ.
Ο πανευρωπαϊκός Stoxx 600 υποχώρησε 0,71% στις 508,64 μονάδες, μαζεύοντας ωστόσο τις ενδοσυνεδριακές του απώλειες, που έφθασαν στο χαμηλότερο επίπεδό δύο μηνών.
Σε τραπεζική δίνη με εισαγόμενες πιέσεις, έπειτα από sell off στις αμερικανικές και τις ευρωπαϊκές αγορές, βρέθηκε σήμερα το Χρηματιστήριο της Αθήνας, το οποίο ολοκλήρωσε την τρίτη συναπτή συνεδρίαση πτώσης με περιορισμένες όμως απώλειες.
Τώρα, ο επενδυτικός κόσμος έχει στραμμένο το βλέμμα του αφενός στη νέα «φουρνιά» εταιρικών αποτελεσμάτων που αναμένονται μέσα στις ερχόμενες ημέρες, αφετέρου στα νέα οικονομικά στοιχεία για την αμερικανική οικονομία.
Στο βαθύ κόκκινο τα ευρωπαϊκά χρηματιστήρια μετά το χθεσινό sell-off στη Wall Street. Συμπαρασύρεται και η αγορά στο Χρηματιστήριο Αθηνών με τον τραπεζικό δείκτη να σημειώνει βουτιά.