Life & Arts Κυριακή 1/08/2021, 08:26
LIFE & ARTS

Ολυμπιακοί Αγώνες: Στην 5η θέση ο Κριστιάν Γκολομέεβ

Ιστορία έγραψε ο Κριστιάν Γκολομέεβ στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο. Ο 28χρονος έγινε ο πρώτος Έλληνας πρωταθλητής της κολύμβησης που αγωνίστηκε σε τελικό της κορυφαίας διοργάνωσης εκτός της Αθήνας. Με 21.72 κατέλαβε την 5η θέση στα 50μ. ελευθ.

Η κακή εκκίνηση στέρησε από τον Κριστιάν Γκολομέεβ μία καλύτερη θέση στην οκτάδα της κολυμβητικής κούρσας στο στυλ της «μιας ανάσας». Όσο κι αν προσπάθησε στα τελευταία μέτρα δεν κατάφερε να «μαζέψει» τον χρόνο. Ολοκλήρωσε την προσπάθεια του στην 5η θέση, την οποία μοιράστηκε με τον Μπενζαμίν Πράουντ, δευτεραθλητή Ευρώπης του 2021, σε αυτό το στυλ. Με αυτή τη θέση ο Γκολομέεβ έγινε ο 2ος Έλληνας που έρχεται 5ος στην κολύμβηση σε Ολυμπιακούς Αγώνες μετά την 5η θέση του Σπύρου Γιαννιώτη στα 1500μ. ελευθ.

«Είμαι λίγο απογοητευμένος. Κυνηγούσα το μετάλλιο. Αν το δούμε πιο γενικά Δεν μπορούσα να μην είμαι ευχαριστημένος αφού τερμάτισα πέμπτος σε έναν τελικό Ολυμπιακών Αγώνων. Δεν ξέρω τι πήγε στραβά. Είμαι ευχαριστημένος. Συνεχίζουμε επόμενος στόχος οι επόμενοι Ολυμπιακοί Αγώνες. Σίγουρα πρέπει να βελτιωθούν κάποια πράγμα. Την ώρα που τερμάτισα και είδα ότι είμαι πέμπτος στεναχωρήθηκα, αλλά όλα καλά», δήλωσε ο πρωταθλητής μας.

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε και πάλι αθλητής από τις ΗΠΑ. Στην πρώτη θέση του βάθρου ανέβηκε ο Κάλεμπ Ντρέστλερ με 21.07 (ολυμπιακό ρεκόρ). Ήταν το 4ο χρυσό μετάλλιο του Ντρέσλερ από τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο. Ο Φλοράν Μανοντού (Γαλλία), όπως και στο Ρίο, ήρθε 2ος (21.55), και 3ος ο Μπρούνο Φράτους (Βραζιλία).

Στα 50μ. γυναικών πρώτη ήρθε η Εμα ΜακΚίον από την Αυστραλία (23.81, ολυμπιακό ρεκόρ), δεύτερη η Σάρα Σιέστρεμ (Σουηδία) με 24.07 και 3η η Περνίλε Μπλούμε (Δανία) 24.21

Στα 4Χ100 μικτής ανδρών η ομάδα των ΗΠΑ κατέκτησε χρυσό με παγκόσμιο ρεκόρ (3.26.78). Δεύτερη ήταν η Μ. Βρετανία (3.27.51) και 3η η Ιταλία (3.29.17).

Η Αυστραλία πρώτευσε στα 4Χ100 μικτής ομαδικής γυναικών (3.51.60, ολυμπιακό ρεκόρ), αφήνοντας τις Αμερικανίδες στη δεύτερη θέση (3.51.73) και στην 3η τον Καναδά (3.52.60). Η Έμα ΜακΚίον κατέκτησε το 70 μετάλλιο της σε μία ολυμπιακή διοργάνωση και ισοφάρισε το ρεκόρ της αθλήτριας της γυμναστικής Μαρία Γκοροχόβσκαγια (1952).

Στο πρώτη θέση του ολυμπιακού βάθρου στα 1500μ. επανήλθαν οι ΗΠΑ ύστερα από 37 χρόνια, χάρη στην πρωτιά του Ρόμπερτ Φίνκε (14:39.65). Δεύτερος ήρθε ο και τρίτος ο Μιχάιλο Ρόμαντσουκ (Ουκρανία) με 14.40.66 και 3ος ο Γερμανός Φλόριαν Βέλμπροκ (14.40.91). Ήταν το 2ο χρυσό μετάλλιο του Φίνκε από το Τόκιο ύστερα από την πρώτη θέση στα 800μ.

Η Σάρλοτ Γουόρθινγκτον κατέκτησε το χρυσό ολυμπιακό μετάλλιο με τη νίκη της στον τελικό του BMX Freestyle γυναικών. Ο Βρετανή συγκέντρωσε 97.50 βαθμούς, αφήνοντας στη δεύτερη θέση την Αμερικανίδα Χάνα Ρόμπερτς (96.10) και στην τρίτη τη Νικίτα Ντουκαρός από την Ελβετία (89.20).

Πηγή: kathimerini.gr