Κόσμος Κυριακή 27/11/2022, 23:45
ΚΟΣΜΟΣ

Μουντιάλ 2022, Ισπανία – Γερμανία 1-1: Έμεινε ζωντανή η ομάδα του Φλικ

Η Γερμανία ισοφάρισε στο 83ο λεπτό τον αγώνα με την Ισπανία (1-1) για τον πέμπτο όμιλο του Μουντιάλ. Η ομάδα του Χάνσι Φλικ ήταν με την πλάτη στον τοίχο μετά την ήττα από την Ιαπωνία στην πρεμιέρα αλλά κατάφερε να ανταπεξέλθει.

Ο Μοράτα άνοιξε το σκορ για την Ισπανία. Ο Φίλκρουγκ ισοφάρισε για τους Γερμανούς.

Οι παίκτες του Λουίς Ενρίκε μπήκαν με διάθεση να πιέσουν από το πρώτο λεπτό. Οι τυπικά γηπεδούχοι είχαν δοκάρι στο 7΄με τον Όλμο.

Ο αγώνας είχε καλό ρυθμό χωρίς, όμως, τις πολύ μεγάλες φάσεις. Στο 22΄οι Ισπανοί απείλησαν αλλά η προσπάθεια του Άλμα κατέληξε άουτ. Λίγο αργότερα, ο Μίλερ προσπάθησε να εκμεταλλευθεί λάθος του Ρόδρι αλλά ο Σιμόν απομάκρυνε την μπάλα.

Πηγή: kathimerini.gr